Čípoš Laci

csipos laci logoSme tím ľudí z Nových Zámkov, ktorí sa venujú pestovaniu chiili od roku 2012. Začínali sme s malým počtom chilli papričiek, až pokým Laci neprišiel s nápadom pestovať viac druhov - nie len základné, ale aj tie vzácnejšie. Sám priniesol priamo z džungle v Peru niektoré druhy semiačok, a priamo so šamanmi sa radil o zložení niektorých našich pást. Keďže sme všetci milovníci chilli a každá pekná rastlinka nám robí radosť, snažíme sa pristupovať k pestovaniu rovnakým prirodzeným spôsobom a preto nepoužívame žiadne umelé hnojivá, ani postreky. Momentálne pestujeme viac ako 100 druhov z celého sveta (Mexiko, Zimbabwe, Bolívia, India, Česká republika, Trinidad a Tobago, Anglicko, Austrália, USA a iné). V našej ponuke sa nachádzajú rôzne papričky od menej štiplavých po tie najštiplavejšie (Carolina Reaper, Trinidad Scorpion Moruga, Brown Bhutlah,...) a ako klasické druhy, tak aj druhy vzácne ako sú napríklad peruánske Charapity, ktoré rastú väčšinou nadivoko, v dažďovom pralese alebo na svahoch Ánd. Chilli papričky spracovávame rôznymi spôsobmi. Môžete u nás nájsť rôzne chilli pasty, mleté či zavárané chilli, sušené a počas sezóny aj čerstvé chilli alebo planty. Tiež si u nás môžete zaobstarať semienka a dopestovať si svoje obľúbene chilli doma celkom sami. 

V trvalej ponuke máme dva druhy pást a to pasty vyrobené iba z mixu chilli papričiek alebo pasty z mixu chilli s prímesou cesnaku. Z týchto pást existujú rôzne varianty, ktoré sa odlišujú svojou štipľavosťou, farbou, spracovaním či pomerom cesnaku. Okrem toho býva zvykom, že každoročne robíme niekoľko druhov pást v ktorých sa nachádza iba jeden druh chilli papričky, vďaka čomu je si môžete vychutnať jej chuť, tento rok to bola napríklad pasta z peruánskej národnej zeleniny – Rocoto a jemne pikantná pasta, taktiež z peruánskej papričky Aji Amarillo. Všetky pasty robíme na báze „BIO“ – na ich konzerváciu využívame iba prírodné látky – soľ a cesnak. Tak isto aj farbu pasty dosahujeme výberom vhodnej odrody chilli a nie farbivami.

Podobne ako pri pastách tak aj pri zaváraninách u nás nájdete viaceré druhy. V našej ponuke môžete nájsť rôzne mixy chilli papričiek z ktorých je veľmi obľúbený „CHILLI mix“, ktorý sa vyrába z mixu všetkých papričiek, ktoré dopestujeme alebo „Aji Amazonico + Aji Charapita mix“ v ktorom sa nachádza mix 20 peruánskych odrôd papričiek vrátane vzácnej Charapity. Každú sezónu tiež robíme aj zopár druhov zaváranín, v ktorých sa nachádza iba jeden druh papričky. 

Chilli papričky po druhoch si u nás môžete zaobstarať ako čerstvé, sušené alebo v tej najpraktickejšej forme ako jemne zomleté. Mleté chilli je v ponuke vždy podľa aktuálneho zoznamu dopestovaných odrôd, takže si u nás z približne 100 druhov vyberie aj naozajstný fajnšmeker.

 

Open Air Gym Fitness Festival 2018

Open Air Gym Fitness Festival 2017

Open Air Gym Fitness Festival 2016